Citronová kůra

Citrónová kůra

Citrónová kůra se vyrábí z vyzrálých citronů, které se suší a drtí. Na rozdíl od dostupných citrónů na trhu se získává výhradně zpracováním plodů pěstovaných bez chemického ošetření. Má charakteristické osvěžující aroma a citrusovou chuť. Používá se zejména do sladkých pokrmů, ovocných moučníků, dortů a nákypů. Výborná je také na ryby, do pomazánek, omáček a marinád na maso.

Popis rostliny

Citroník je stálezelený pomalu rostoucí strom, vysoký 3 až 10 metrů, ze světle zeleného kmene vyrůstá mnoho větví obrostlých oválnými sytě zelenými, lesklými listy a pichlavými trny, lze pěstovat i jako pokojovou rostlinu s výškou až 80 cm. Květy stromu mají intenzivní vůni, bílou až narůžovělou barvu, vyrůstají v úžlabí mezi listy i na konci větví. Strom kvete v období od června do srpna. Plodem je citrón, který je tvarem podobný limetce, barva je ale žlutá. Na povrchu plodu má kůra hrbolatou strukturu, uvnitř je světle žlutá až bílá dužina. Nezralé plody mají zelenou barvu, zralé pak žlutou. Zralý plod vydrží na rostlině čerstvý až 2 roky, po tuto dobu se jeho zbarvení může měnit ze žluté na zelenou a naopak. Ke konzumaci se používá dužina - šťáva z ní a citrónová kůra. Citrónová kůra se vyrábí z vyzrálých citrónů, které se suší a drtí. Na rozdíl od dostupných citrónů na trhu se získává výhradně zpracováním plodů pěstovaných bez chemického ošetření.

Historie a původ

Původ citroníku je pravděpodobně z jihovýchodní Asie, z oblastí severovýchodní Indie, severní Barmy nebo Číny. Egyptský faraon Menkaure, který žil 2 500 let před naším letopočtem, používal citrónovou šťávu smíchanou s česnekem na podporu zdraví a dožil se 63 let, což byl ve starém Egyptě velmi vysoký věk. Citróny používali již staří Řekové a Římané ve 4. století před n. l. věřili, že šťáva z citrónů jim pomůže proti otravě. Nicméně citroník v tomto období ještě nebyl významně kultivován. Citroník se vyskytoval také v arabských zahradách jako okrasná rostlina. V Evropě se začal významněji pěstovat až v polovině 15. století v Itálii v Janově. V Čechách se rozšířil od 16. století. V tu dobu lidé věřili, že citrón vyléčí hadí uštknutí a uchrání před morem. Citrónová kůra se používala zase jako pesticid. Do Ameriky přivezl semena citroníku Kryštof Kolumbus v roce 1493. Za dob renesance byl citrón používán jako lék proti moru, velmi oblíbená byla citrónová limonáda.

Chuť a vůně

Má charakteristické silné osvěžující aroma a citrusovou chuť, která je kyselá až ostře nahořklá.

Použití v kuchyni

V kuchyni používáme citrónovou šťávu, kůru nebo dužinu. Citrónová kůra (z chemicky neošetřených rostlin) se používá zejména jako přísada do sladkých pokrmů, ovocných moučníků, dortů, nákypů a náplní krémů. Vhodná je také jako koření do svařeného vína. Skvěle se také hodí i do omáček a dresinků. Výborně dochutí maso, ryby, pomazánky a marinády. Naopak šťáva z citrónu se používá nejčastěji jako přísada do čaje, míchaných nápojů, limonád, polev, na moučníky a použít lze i na maso nebo do zeleninových salátů.

Skladování

Sušenou citrónovou kůru nejlépe uskladníme v dobře uzavřené nádobě nebo sáčku na suchém a temném místě, tím si zachová svou vynikající vůni.

KAM TEĎ

28 Celkem druhů