Hřebíček

Hřebíček

Hřebíček má příjemnou, silně aromatickou vůni i chuť. Jako koření se používají nerozvinutá květní poupata stálezeleného tropického stromu hřebíčkovce. Hřebíček se používá k přípravě dušeného masa, zvěřiny a do nejrůznějších omáček. Nejrozšířenější využití má však při přípravě sladkých pokrmů, jako jsou perníky, ovocné koláčky a vánoční pečivo. Vynikající je v kombinaci se skořicí. Používá se také k přípravě horkých nápojů, svařeného vína a punče.

Popis rostliny

Jako koření se používají květní poupata stálezeleného tropického stromu hřebíčkovce kořenného. Tento strom kuželovitého tvaru může růst do výšky 10 až 12 metrů. Hřebíčkovec kořenný má silný kmen a ve volné přírodě se může dožít věku 400 let. Listy jsou lesklé a tmavě zelené. Rudé květy mají žluté okvětní lístky. Poupata mají nejprve bledou barvu, ale postupně zezelenají a v době sklizně už mají zářivě červenou barvu. Obvykle se sklízejí, když dosáhnou délky 1,5 až 2 cm.

Historie a původ

Hřebíček pochází z Moluckých ostrovů v Indonésii. Číňané znali toto koření již od 3. století před naším letopočtem. V Asii se používá již více než 2 000 let. Čínští dvořané si ho dávali do úst, aby si osvěžili dech a neurazili císaře, když s ním jednali.

Arabští obchodníci rozšířili hřebíček do Evropy okolo 4. století. Římané ho používali v kuchyni i k léčbě nemocí. Od konce 8. století si hřebíček v Evropě začal získávat značnou popularitu. Ve středověku byl velmi ceněný pro své štiplavé aroma, které přebilo chuť špatně konzervovaných potravin. Během středověku hřebíček patřil k jedněm z nejdražších koření. Bohatou vůni hřebíčku lze cítit na velkou vzdálenost, a tak je možné, že staří cestovatelé objevili některé ostrovy s kořením díky pronikavé vůni. V 17. a 18. století dosáhl v Británii hodnoty zlata, kvůli vysoké ceně dovozu.

Chuť a vůně

Hřebíček má příjemnou, silně aromatickou vůni a pikantní ovocnou chuť s pepřovým podtónem.

Použití v kuchyni

Hřebíček se nejčastěji používá k přípravě pokrmů z ryb, kuřecího masa a rýže. Je vhodný do polévek, salátových dresinků a dezertů. Výborně dochutí jak slaná, tak sladká jídla. Hřebíček je hlavním kořením specialit v Indii nebo Srí Lance. Američané ho používají především do salátových zálivek a dezertů. Hřebíček je výborný také k dochucení kečupu.

Je nepostradatelnou součástí čínské směsi pěti koření. V Indii se přidává do kari a v Mexiku se často kombinuje se skořicí a římským kmínem. V Africe a na Středním východě se používá k dochucení masa. Oblíbený je také ke zvěřině. Nejrozšířenější využití má však při přípravě sladkých pokrmů, jako jsou ovocné koláčky a vánoční pečivo. Nezaměnitelnou chuť dodá perníku a dýňovému koláči. Hřebíček se také často přidává do různých nápojů. Je důležitou součástí mnoha aromatických čajů. Vynikající je i do punče a svařeného vína, horkého nápoje z červeného vína.

Skladování

Hřebíček uchovávejte v dobře uzavřené skleněné nádobě na chladném, tmavém a suchém místě. Můžete ho rozemlít i pomocí ručního mlýnku. Mletý hřebíček rychleji ztrácí chuť.

KAM TEĎ

28 Celkem druhů